Pielęgnacja

Często kupując psa, nie zdajemy sobie sprawy, że ich wygląd, który podziwiamy na wystawie to efekt wielogodzinnego przygotowania i regularnej pielęgnacji. Podstawą pielęgnacji jest czesanie i kąpiel. Bardzo ważne jest, aby przed kąpielą psa wyczesać. W przeciwnym razie będą klopoty związane z filcowaniem się sierści, kołtunami, a przynajmniej splątaniem sierści. Częstotliwość czesania zależna jest od rasy i typu szaty. W okresie linienia konieczne jest częste wyczesywanie.

Kosmetyki

Dobór kosmetyków do pielęgnacji zależny jest od rasy, koloru i struktury sierści. Dla Yorków stosujemy szampony przeznaczone do długiej sierści i rozplątujące. Moga one zawierać olejek norkowy lub lanolinę. Westy, Sznaucery i inne psy o twardej szacie należy kąpać w szamponach przeznaczonych dla psów szorstkowłosych. Warto także stosować szampony, które intensyfikują kolor sierści np. biały lub czarny. Pamiętaj: Nigdy nie stosuj do pielęgnacji psa kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, mogą podrażnić skórę psa!

Strzyżenie, trymowanie

Psy o długiej szacie jak: Shih-tzu czy York oprócz czesania i kąpieli można strzyc, ale tylko wówczas, gdy nie planuje sie wystawiania swojego pupila. Obcięcie długiej sierści bardzo ułatwia codzienna pilęgnację. Psy szorstkowłose tj. West czy Foxterier wymagają natomiast trymowania, czyli usuwania martwej sierści. W zależności od rasy zabieg ten wykonuje sie od kilku do kilkunastu razy w roku.

Przybory

Yorkshire Terier - czesanie i kąpiele rozpoczynamy w wieku 3-4 miesięcy:

West Highland White Terier

Sznaucer

Shih-tzu

Polski Owczarek Nizinny

Maltańczyk

Golden Retriever

Czarny Terier Rosyjski

Cocer Spaniel

W sprzedaży posiadam kosmetyki firmy "Bio-groom" i "1All systems", spinki, kokardki, grzebienie i ubranka.

Jak dbać o sierść Yorka?

W przypadku tej rasy ważną sprawą w pielęgnacji są regularne kąpiele i stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji. Psy wystawowe muszą mieć długi włos, co wiąże się z upinaniem i zawijaniem w papiloty tak by sie nie kołtunił. Wymaga to dużo pracy i czasu dlatego właściciele piesków nie wystawianych często korzystają z usług Groomera czyli psiego fryzjera, aby zapewnić sobie i pupilkowi wygodę. Strzyżenie Yorka nie zagraża odrostom, jednak u psa z rodowodem może to spowodować dyskwalifikację z wystawy. Należy pamiętać że pomimo strzyżenia należ dbać o sierść i stosować odpowiednie szampony przeznaczone do długiej sierści, które zawierają proteiny i lanolinę. Bardzo ważne jest tez by nie rozczesywać sierści na sucho. Do tego celu służą preparaty w sprayu, które ułatwiają rozczesywanie i zapobiegają rozdwajaniu się włosa. Stosuje się je między kąpielami, spryskując sierść preparatem przed czesaniem. Inna rasa która wymaga dokładnej pielęgnacji to Maltańczyk. Pieski te nie mają sierści tylko włos , dlatego jest odpowiednią rasa dla alergików. Aby otrzymać ich długi włos w dobrej kondycji należy czesać psa przynajmniej raz dziennie. Dlatego tez osoby które nie mogą sobie poradzić z pielęgnacja decydują się na skrócenie włosa co bardzo ułatwia zabiegi kosmetyczne.

Co to jest trymowanie?

Zabieg , który polega na usuwaniu martwej sierści psa. Poprawia to jakość sierści, usztywnia ją, zmniejsza wzrost podszerstka, uwydatnia kolor. Pies wytrymowany nie gubi sierści. Trymowanie dotyczy ras szorstkowłosych tj: Fox Terier, West Highland, White Terrier, Airedale Terrier, Sznaucer. Trymowanie jest istotnym zabiegiem, gdyż martwa sierść która nie będzie usunięta utrudnia wzrost owłosienia. Trymowanie przeprowadza się za pomocą trymera lub palców. Przygotowanie psa wystawowego trwa kilka godzin i wymaga dużej wprawy. Wielu właścicieli psów rasowych, nie wystawowych, które wymagają trymowania decyduje się na strzyżenie.